Proste linie, beton, drewno i prostota. Najlepsze, starannie wyselekcjonowane materiały. To wszystko składa się na minimalistyczne mieszkania, które pozwalają głowie odpocząć po ciężkim dniu oraz zrelaksować się wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Jak najmniej – to esencja.

Jeden z japońskich architektów, Tadao Ando zauważył kiedyś, że jeżeli damy ludziom nicość, to zaczną oni się zastanawiać, co dokładnie można osiągnąć w takim stanie.

Poniżej znajdziecie 10 minimalistycznych mieszkań, o których marzy wiele osób – z drugiej strony, wiele z nich również nienawidzi tego typu powierzchni marząc o przytulnych pomieszczeniach. Dla tych ostatnich też przygotuję kiedyś osobny wpis.

Haus Roy, Szwajcaria

haus-roy-szwajcaria-1 haus-roy-szwajcaria-2 haus-roy-szwajcaria-3

Otoczony przez duży, zabytkowy dziedziniec, House Roy został pokryty ogromnymi, kwadratowymi oknami, które mają tworzyć dialog wnętrza z otoczeniem. Sam środek mieszkania jest jednak bardzo delikatny, a specjalna budowa pozwala ludziom oglądać rzeczywistość na zewnątrz jednocześnie chroniąc swoją prywatność.

Life House, Wielka Brytania

life-house-wielka-brytania-1 life-house-wielka-brytania-2 life-house-wielka-brytania-3

Pośród walijskich wzgórz znajdziecie miejsce do codziennej kontemplacji dla siebie oraz gości. Life House został stworzony przez Johna Pawsona wraz z konsultacjami filozofa Alaina de Bottona. Mnóstwo japońskiego designu oraz inspiracji mnichami benedyktyńskimi. Wnętrze zawiera surowe przestrzenie dla samotnej refleksji jak również obszary, w których można spędzić czas ze znajomymi. Podłogi z lastriko oraz białe cegły. To mój faworyt, w którym sam chciałbym mieszkać.

2 Verandas, Szwajcaria

2-verandas-szwajcaria-1 2-verandas-szwajcaria-2

Wnętrze tego domu zostało wyposażone w stonowane, płaskie powierzchnie, które są efektem połączenia kamienia wraz z betonem. Dom wykorzystuje naturalne, wpadające do niego światło.

Sumiyoshido, Japonia

sumiyoshido-japonia-1 sumiyoshido-japonia-2 sumiyoshido-japonia-3

Tak wiem, kolor jest niesamowity. Z jednej strony paskudny, a z drugiej po prostu dziwny. Przestrzeń Sumiyoshido została poświęcona uzdrowieniu duszy oraz ciała. No nie wiem, czy to się uda w takim otoczeniu, ale warto spróbować.

Luker House, Wielka Brytania

luker-house-wielka-brytania-1 luker-house-wielka-brytania-2

Ten dom posiada oryginalną konstrukcję: zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W tym przypadku twórcy użyli betonu do wnętrza, a schody oraz elementy wykończenia mają przypominać o przemysłowej historii mieszkania. Można powiedzieć nawet, iż cała konstrukcja „tonie” od zalewu materiału.

Moliner House, Hiszpania

moliner-house-hiszpania-1 moliner-house-hiszpania-2 moliner-house-hiszpania-3

Pierwotnie Moliner House został zbudowany dla poety. Od razu w oczy rzuca się biała paleta, która jest naprawdę przyciągająca. Wyraźne, ostre linie oraz genialne, designerskie schody. Jedynym wyjątkiem są w tym miejscu krzesła zaprojektowane przez Miesa van der Rohe – ich kształt dodaje nieco ciepła całemu otoczeniu.

House in Abiko, Japonia

house-in-abiko-japonia-1 house-in-abiko-japonia-2 house-in-abiko-japonia-3

House in Abiko został zaprojektowany jako mała galeria sztuki oraz ogromna przestrzeń dla mieszkańców i odwiedzających ich gości. Naturalne światło wpada do mieszkania i w oryginalny sposób załamuje się na ścianach. Przytulnego wrażenia dodają hiper-minimalistyczne schody pokryte smolistą czernią.

Hong Kong Art Storage, Hong Kong

hong-kong-art-storage-hong-kong-1 hong-kong-art-storage-hong-kong-2

Póki co, to tylko koncept, jednak Hong Kong Art Storage ma być unikalnym i jednocześnie prostym miejscem posiadającym ogromną przestrzeń pozwalającą na wykorzystanie dowolnych mebli oraz wystroju. Może nie do mieszkania na co dzień, ale jako miejsce do odwiedzin wygląda świetnie.

BHMM House, Hiszpania

bhmm-house-hiszpania-1 bhmm-house-hiszpania-2 bhmm-house-hiszpania-3

Wnętrze tego apartamentu posiada w sobie powściągliwe kolory oraz materiały. Architekt odpowiedzialny za projekt miał na celu stworzenie również systemu ukrytych, drewnianych paneli, które pozwalałyby na modulowanie prywatności podczas dnia oraz nocy. Po otwarciu, mieszkanie zachwyca wręcz swoją przestrzennością.

Passivhaus Vogel, Szwajcaria

passivhaus-vogel-szwajcaria-1 passivhaus-vogel-szwajcaria-2

Domek, z którego widok rozciąga się na okoliczne góry oraz jezioro Aegri. Dekoracji w środku praktycznie nie ma, jest za to samo drewno. Połączcie sobie jego zapach z przyjemnym mrozem na zewnątrz – to musi robić wrażenie.